Σπουδαίες εμπειρίες στον αθλητισμό, αλλά και για τη ζωή τους απέκτησαν οι 93 μαθητές και οι συνοδοί τους που συμετείχαν στη Γυμνασιάδα των αγώνων κολύμβησης που διεξήχθησαν στην Τραπεζούντα της Τουρκίας από τις 14 έως τις 17 Ιουλίου, ταυτόχρονα με τα γεγονότα του πραξικοπήματος.

Τα ελληνόπουλα διέπρεψαν στην κολύμβηση και συγκέντρωσαν πολλές διακρίσεις.
3ος ο Γεωργαράκης στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα
3ος ο Γιάννης  Γεωργαράκης του ΑΟΠΦ στα 100 μέτρα ελεύθερο στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Στη σκυταλοδρομία 4Χ100 που συμμετείχε με τα εθνικά χρώματα τερμάτισε δεύτερος.

Ωστόσο, η Παγκόσμια Ομοσπονδία Διοργάνωσης Αθλητικών Εκδηλώσεων Μαθητών αξιολόγησε ότι δεν θα έπρεπε να διακοπεί η διοργάνωση κι έτσι ο αγώνες διεξήχθησαν κανονικά.

Οι Έλληνες μαθητές ταξίδεψαν στα ιστορικά μέρη του Πόντου και τίμησαν τα ελληνικά χρώματα με τη συμμετοχή τους και πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις, τις περισσότερες στα αγωνίσματα της κολύμβησης. Αυτά είναι τα αποτελέσματα των τελικών της 4ης ημέρας στην κολύμβηση:

50 ελευθερο Οικονομου 1η 25″ 40 (ΝΕΟ Π.Ρ. ΝΕΑΝ)
50 ελεύθερο Πάππος 4ος 23″ 73
100 πρόσθιο Μαυραντζά 2η 1’10» 22
100 πρόσθιο Κρανιάς 6ος 1’05» 44
200 ύπτιο Σαχά ΑΚΥΡ- ΛΑΘΟΣ ΤΕΡΜΑΤ (1η 2’17» 45)
200 ύπτιο Μπολάνος 1ος 2’04» 62
200 πεταλούδα Τζιωρα 4η 2’26» 58
200 πεταλούδα Εμφιετζης 2ος 2’04» 85
4χ100 ΜΑ κορίτσια 2ες 4’16» 94 (Ντάλλα -Μαυραντζα-Μητσακου-Μπακα)
4χ100 ΜΑ ΑΓΟΡΙΑ 2οι 3’46» 35 (Σοφιανιδης-Κρανιας-Κυνηγακης-Γεωργαρακης)

Η Ελλάδα κατέκτησε τη 13η θέση στην παγκόσμια γυμνασιάδα

Η διοργάνωση περιελάμβανε  δέκα αγωνίσματα: κολύμβηση, στίβος, ρυθμική γυμναστική, τοξοβολία, σκάκι, ξιφασκία, τζούντο, πάλη, καράτε και τένις. Η Ελλάδα κατέκτησε 18 μετάλλια, τα οποία την έφεραν στη 13η θέση της κατάταξης.
Από τα 18 μετάλλια, τα 12 κερδήθηκαν στην πισίνα, με τους κολυμβητές μας να κατακτούν τρία χρυσά, έξι ασημένια και τρία χάλκινα, ενώ τα υπόλοιπα έξι μετάλλια της Ελλάδας ήρθαν από το στίβο (τρία ασημένια και τρία χάλκινα).

Ο πίνακας των ελληνικών μεταλλίων

pinakas

Την τελευταία ημέρα των αγώνων ήρθαν και τα χρυσά μετάλλια για την ελληνική αποστολή, καθώς η Νικολέτα Κυνατίδου τερμάτισε 1η στα 1500μ. με 4.36.88 και λίγο μπροστά από τις επόμενες 2 αθλήτριες, ενώ η Δήμητρα Αλεξίου έβαλε σημάδι τα 41,37μ. έχοντας 3 βολές με αυτή την επίδοση που της έδωσε τη νίκη.

Τη 2η θέση πήραν ο Ανδρέας Μητακίδης με 4,60μ. στο επικοντώ, ο Λεωνίδας Σιδηρόπουλος με 1,99μ. -που πέρασε με τη 2η προσπάθεια σε αντίθεση με τον νικητή- στο ύψος καθώς και ο Φλοριαν Στεφαν με 21″94 στα 200μ.